poniedziałek, 3 listopada 2014

Fotografia w teorii cz.2 - Tryby nastawiania ostrości :)


Dziś przychodzę do was z następną częścią nowej serii. Bardzo się cieszę, że ta seria wam się spodobała. Tym razem opowiem wam o Trybach nastawiania ostrości w aparacie fotograficznym. Mam nadzieję, że to także was zaciekawi ;) Zaczynajmy!

Rodzaje Trybów nastawiania ostrości:


Tryb jednakowego nastawiania ostrości - Kiedy skieruje się okienko pomiarowe na obiekt i naciśnie  się przycisk migawki do połowy, aparat nastawi ostrość na ten obiekt i zapamięta ja do zrobienia zdjęcia. Większość aparatów nie zrobi zdjęcia bez nastawionej ostrości. Większość aparatów gdy nastawia ostrość zapala się dioda :)

Tryb ciągłego nastawiania ostrości -  W trybie tym przez cały czas, kiedy trzymamy spust migawki do połowy, nastawiana jest ostrość na obiekt, na który skierowane jest okienko pomiarowe, co pozwala uzyskać ostre zdjęcia obiektów będących w ruchu. Warunkiem uzyskania ostrego zdjęcia obiektu w ruchu jest utrzymanie go przez cały czas w okienku pomiarowym. Jest to bardzo trudne i raczej nie wykonalne :P


Tryb ręcznego nastawiania ostrości - Wszystkie lustrzanki pozwalają nastawić ostrość ręcznie. By właśnie móc to zrobić należy zmienić przełącznik AF na M(F) znajdującego się na korpusie aparatu i pokręcić pierścieniem obiektywu służącym do nastawiania ostrości, tak aby obraz w wizjerze był ostry. Właśnie ręczny tryb nastawiania ostrości jest najbardziej używany :)

I to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ta część serii też wam się spodoba i oczywiście zapraszam was do komentowania na jej temat. Ściskam was mocno i Do następnego :)

4 komentarze:

 1. Bardzo przydatne porady. :) Niestety nie posiadam profesjonalnego aparatu, ale może kiedyś...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze wytłumaczyłaś :)
  Zapraszam --> http://justsayhei.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. super to wytłumaczyłaś!


  Pozdrawiamy!
  ♡ Twins life - kliik ♡ <-- zapraszamy zaszły wielkie zmiany:*

  OdpowiedzUsuń

♥ Dziękuje za wszystkie komentarze są dla mnie wielką motywacją :) ♥
♥ Nie bawię się w obserwacje za obserwacje jeśli spodoba ci się mój blog to zaobserwuj :) ♥
♥ Możesz zostawić linka do swojego bloga ♥